RÓLUNK

Az INTERSCENA Művészeti Ügynökséget Dr. Póka Júlia ügyvéd, szerzői jogász és Erkel László Kentaur díszlet- és jelmeztervező, zenész, festő, Jászai Mari-díjas érdemes művész alapította 2004-ben szerzői jogkezelésre, alkotó- és előadóművészek bel- és külföldi érdekképviseletére.

Ügynökségünk komplex, személyre szabott szolgáltatást nyújt az általunk képviselt művészeknek és jogutódaiknak, amely kiterjed többek között a színház, film, zene és média területén foglalkoztatott alkotó- és előadóművészek (írók, fordítók, zeneszerzők, rendezők, koreográfusok, díszlet-, jelmez- és világítástervezők, dramaturgok, előadóművészek, képző- és fotóművészek stb.) mellett előadóművészeti szervezetek, színházi, film- és televíziós produkciók ügynökségi képviseletére, szerzői művek nyilvános színpadi előadási és egyéb felhasználási jogainak közvetítésére.

Cégünk tevékenysége során – a magas szakmai színvonalat és művészi értéket képviselő alkotómunka iránt elkötelezetten – a nemzetközi tapasztalatainkat, szaktudásunkat és kreativitásunkat hasznosítjuk az ügyfeleink javára.

Célunk a művészek adminisztratív terheinek csökkentése és a lehető legelőnyösebb feltételek elérése a jogosítás, ártárgyalás, szerződéskötés, kapcsolattartás, számlázás, jogdíjelszámolás és a bevételek realizálása során. A több évtizedes tapasztalatinkra építve – a szakmai és üzletviteli tanácsadás mellett – a jogi garanciákat nyújtó felhasználási és egyéb foglalkoztatói szerződések előkészítése, megkötése és teljesítésének nyomon követése során professzionális jogi képviselet is nyújtunk.

Dr. Póka Júlia

ügyvezető / jogi képviselő

Dr. Póka Júlia / szakmai életrajz

 

 

Dr. Póka Júlia
ügyvéd, szerzői jogász

„Szerzői jogászként és ügynökségvezetőként küldetésem az alkotó- és előadóművészek szakmai és jogi garanciákon nyugvó érdekképviselete, tárgyalási pozíciójuk, munkafeltételeik javítása. Gyerekkori álmom volt, hogy előadóművész és színpadi alkotó legyek, a színpadi karrierem végül nem válhatott valóra, de jogászként és érdekképviselőként elhivatottan segíthetem a művészeket alkotómunkájuk és annak gyümölcseként létrejövő műveik hasznosítása, gondozása során. Hiszem, hogy a kultúra kiemelten fontos közügy, a magyar kultúra tovább élése a kortárs alkotók és életművük támogatása nélkül elképzelhetetlen. Az anyagi, szakmai és jogi-erkölcsi megbecsülés az alkotói szabadság, kulturális sokszínűség és folytonosság garanciái és nélkülözhetetlen előfeltételei. Ennek egyik fontos eleme a professzionális, egyénre szabott jogi- és ügynökségi érdekképviselet.”

A budapesti EÖTVÖS LÓRÁND TUDOMÁNYEGYETEM JOGI KARÁN diplomáztam 1996-ban. Tanulmányai során más jogterületek mellett a szerzői joggal kiemelten foglalkoztam. Szakdolgozatomat „Szerzői és szomszédos jogok közös kezelése” címmel írtam (témavezető: Dr. Faludi Gábor). 1996-ban az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Bölcsész Karán KULTURÁLIS MENEDZSERKÉPZŐ PROGRAMON vettem részt. Gyakornoki éveimet 1996-1999 között a budapesti HARMINCAS ÜGYVÉDI IRODÁBAN töltöttem, majd 1998-1999 között jogi szakvizsgát tettem. 1999. júliusában felvételt nyertem a BUDAPESTI ÜGYVÉDI KAMARA tagjai közé. 2001- ben European Young Lawyers Scheem ösztöndíjban részesültem a British Council-tól, amelynek keretében a COLLEGE OF LAW OF ENGLAND AND WALES londoni fakultásán angol kereskedelmi jogból szereztem diplomát, majd szerzői és védjegyjogi gyakorlaton vettem részt a londoni BATES, WELLS & BRAITHWAITE Ügyvédi Irodában és a HOGARTH CHAMBERS-ben, ahol Christopher Morcom Queen’s Councel mellett betekintést nyerhettem az angol bírósági joggyakorlatba is. 2001 óta tagja vagyok az EUROPEAN LAWYERS ASSOCIATION-nek. 2001- 2002 között a The Lord Slynn of Hadley European Law Foundation, a The British Council és a Budapesti Ügyvédi Kamara által szervezett ‘BRITAIN AND HUNGARY–PARTNERS IN EUROPE: A PRACTICAL APPROACH TO EUROPEAN LAW’ szemináriumsorozat résztvevője voltam. 2004- ben az Eötvös Lóránd Tudományegyetem posztgraduális szakán EU SZAKJOGÁSZKÉNT diplomáztam és „A szellemi tulajdonjogok érvényesítésének harmonizálása az európai unióban” címmel írtam szakdolgozatomat (témavezető: Dr. Boytha György). 2003-ban Budapesten megalapítottam a FECSER & PÓKA ÜGYVÉDI IRODÁT, ahol szerzői és média jogra szakosodott partner ügyvédként praktizálok. 2004. óta az INTERSCENA MŰVÉSZETI ÜGYNÖKSÉG álandó jogi képviselője, majd ügyvezetője vagyok. 1996-tól a PS MANAGEMENT, majd 2007-től a nemzetközi zenés színházi produkciókat bemutató PS PRODUKCIÓ jogi képviselője, valamint a budapesti Vámpírok bálja (2007), Sakk (2010) és We Will Rock You – QUEEN musical (2017) előadásainak executive producere vagyok. 2002-től a Magyar Látvány-, Díszlet- és Jelmeztervező Művészek Társasága (MALÁT), 2010-től a Magyar Színházi Társaság (MSZT) jogi tanácsadójaként is tevékenykedem. 2010-óta a SZERZŐI JOGI SZAKÉRTŐ TESTÜLET kinevezett szakértő tagja vagyok.

Szakmai tevékenységem kiterjed többek között a színház, film, zene és média területén foglalkoztatott alkotó- és előadóművészek (írók, fordítók, zeneszerzők, rendezők, koreográfusok, díszlet-, jelmez- és világítástervezők, dramaturgok, előadóművészek, képző- és fotóművészek stb.) mellett előadóművészeti szervezetek, színházi, film- és televíziós produkciók ügynökségi képviseletére, szerzői művek nyilvános színpadi előadási és egyéb szerzői felhasználási jogainak közvetítésére, művészek bel- és külföldi érdekképviseletére.

INTERSCENA Művészeti Ügynökség Kft.
Cím: 1025 Budapest, Páfrány út 17/A.
Levélcím: 1535 Budapest Pf. 715.
Telefon: + 36 20 420 8485 (10.00-18.00 óra között)
Email:  juliapoka@interscena.hu
www.interscena.hu

Fecser és Póka Ügyvédi Iroda
Cím: H – 1052 Budapest, Deák Ferenc u. 19. III/3.
Levélcím: 1539 Budapest, Pf. 558.
Tel: +36-20-420-8485
E-mail: julia@drpoka.hu / juliapoka2@gmail.com

Erkel László Kentaur / szakmai életrajz

 

KENTAUR (Erkel László) – díszlet- és jelmeztervező, festőművész, zenész

1965. április 18-án zenész családban született Budapesten. Ük nagybátyja Erkel Ferenc. Festészeti tanulmányait a Képző és Iparművészeti Szakközépiskolában kezdte, Záborszky Gábor és Tölg-Molnár Zoltán festőművészek kezei alatt. 1988-ban diplomázott a Magyar Képzőművészeti Főiskola Festő szakán mestere Gerzson Pál volt, majd posztgraduális képzésben részesült a Murális Festészet Tanszéken, mestere Tölg-Molnár Zoltán volt. 1988-óta tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének és a Fiatal Képzőművészek Stúdiójának. 1989-ben Derkovits és Ludwig ösztöndíjas lett. Több éven keresztül a Stúdió vezetőségi tagja, majd egy évig elnöke.

9 évig tartó klasszikus zenei tanulmányokat követően alapító tagja volt az 1982-ben megalakult Satöbbi zenekarnak, ahonnan 1988-ban kivált, és az elkövetkezendő években 2 szólólemezt jelentetett meg Presser Gábor és Sztevanovity Dusán közreműködésével. 2004-ben hívta életre új zenekarát, akikkel megjelentette eddigi utolsó lemezét az Urban Stigmát. A hazai rock koncertek történetében elsők között olyan színpadi produkciókat hozott létre melyben a színház, mozgásszínház, film és képzőművészet a rockzenével párhuzamosan kapott szerepet.

1982 óta készít lemez- és könyvborítókat, plakátterveket. Látványtervezőként 1990-ben a Budapesti Kamaraszínházban a LEONCE ÉS LÉNA című darabjában debütált. Azóta számos magyar és külföldi produkciónak tervezett díszletet és jelmezt. Nemzetközi tervezői karrierje 1995-ben kezdődött, amikor Simon Edit meghívására a neves angol producer, Cameron Mackintosh a Miss Saigon szegedi szabadtéri produkciójára látogatott és felkérte a MISS SAIGON, az OPERAHÁZ FANTOMJA, az OLIVER! és a MARTIN GUERRE című musicalek új látványvilágának megtervezésére külföldi produkciókhoz. 2000 óta újra nagyobb hangsúlyt kapott festészeti munkássága, hazai és nemzetközi kiállításokon is megjelenik képzőművészeti alkotásokkal. 2004-ben képzőművészeti, díszlettervezői és zenei munkásságát bemutató könyv jelent meg a Hanga Kiadó gondozásában. Nemzetközi sikerű balett produkcióknak is tervezett díszleteket: HÓFEHÉRKE Magyar Állami Operaház (2004), Észt Állami Operaház, Tallin (2008), Állami Operaház Rostov (2013) és West Australian Ballet (2014), Bolsoj Színház Moszkva (2019), Ujszeged Szabadtéri Színpad (2019), Astana Opera, Kazaksztán (2021), valamint a COPPELIA a bécsi Staatsoper-ben (2006). 2001-től foglalkozik jelmeztervezéssel is. 2006-tól Roman Polanski VÁMPÍROK BÁLJA című musicalje teljes látvány világát már egy személyben ő jegyzi Budapesten (PS Produkció, producer: Simon Edit, 2007), Bécsben (Vereinigte Bühnen Wien, 2009), Belgiumban (Musichallgroup, 2010) és Szentpéterváron (Musical Comedy Theatre, 2011), valamint Moszkvában (MDM Theatre Stage Entertainment Russia, 2016).

Mindeközben Oroszországban olyan új nemzetközi musical produkciók ősbemutatójának a díszlet, illetve jelmeztervezője, mint a HOLLYWOOD DIVA Szentpéterváron (Musical Comedy Tehatre, 2014) és a MESTER és MARGARITA Szentpéterváron (Musichall, 2014) és Moszkvában (2015). 2017-ben a QUEEN világhírű musicalje, a WE WILL ROCK YOU új látványvilágát is ő alkothatta meg (PS Produkció), amely magyar változat jelmeztervezőjeként meghívást kapott a WWRY nagy-britanniai és írországi hivatalos turné előadásának (bemutató: 2019. szeptember, producer: Phil McIntyre Entertainments/QUEEN Theatrical Productions Ltd), később a produkció német, svájci és ausztriai turnéelőadásának alkotó stábjába (bemutató 2021. november, producer: Live Nation). Ezt követte a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyházában Gyöngyösi Levente: MESTER ÉS MARGARITA című operájának ősbemutatója, amelynek díszlet és jelmezterveit is készítette (2021). Legújabb munkái Verdi: ATTILA jelmezei a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon (2022), Csajkovszkij: DIÓTÖRŐ díszletei a tallini Észt Nemzeti Operaházban (bemutató: 2023), a WE WILL ROCK YOU jelmezei a West End-en (London Coliseum Theatre 2023. június), valamint a világhírű MADAME TUSSAUDS brand legújabb, első franchise rendszerben működő budapesti múzeumának “non-replica” látványvilága, amely 2023 májusában nyílik Budapesten.

Díszlettervezői munkájáért 1994-ben megkapta a Magyar Színikritikusok Díját, többször nyert Dömötör-díjat, 2003-ban az Operaház fantomja díszletét Gundel-díjjal jutalmazták. Jászai Mari-díjas (2007), Érdemes Művész (2013).

További információ: kentaur.hu

Kentaur

Set and Costume Designer, painter, musician

He studied painting at the Hungarian Academy of Fine Arts at the Faculty of Painting and had master class at the Faculty of Mural painting. Since the end of the 80’s his paintings regularly appear on solo and group exhibitions. As a multimedia artist, Kentaur had interest on different fields of art from his early ages. As a he was born in a family, which ancestor was the famous composer, Ferenc Erkel, who established the national opera in Hungary, he has studied classical music for 9 years. Parallel to his fine art studies, he became the solo singer and songwriter of a new wave music group and later – as a solo singer – he recorded several rock albums in 1989 (New World), 1996 (Someone from the Lost City) and 2005 (Urban Stigma). In his concerts he created a stage production, in which theatre, choreography, multimedia and creative art had parallel role with music. His concerts and video clips were designed and directed by himself. He started his theatre career as a graphic designer, later becoming a set and costume designer. Since 1990 he worked for all major Hungarian prosaic theatres as well as for musical, opera (FAUST, TURANDOT, AIDA etc.), ballet (SNOW WHITE – Budapest, Australia, Tallinn, Bolsoj Theater, Kazakhstan, COPPELIA – Wiener Staatsoper, NUTCRACER – Budapest, Tallin etc.), television and movie productions. He was the first stage designer in Hungary, who used interactive, live video techniques on stage. He is internationally remarkable praised for his visual designs made for Shakespeare-performances (MACBETH, HAMLET, AS YOU LIKE IT) and musicals (PRODUCERS, JOSEPH, WEST SIDE STORY, PETER PAN, FOOTLOOSE, CHICAGO, CABARET etc.).
His international theatre designer career has begun in 1995 when the famous British producer, CAMERON MACKINTOSH appointed him to redesign his world success musical productions: MISS SAIGON, PHANTOM of the OPERA, OLIVER and MARTIN GUERRE. Since than he has worked all over Europe and overseas as well (Great Britain, Austria, Slovakia, Czech Republic, Romania, Denmark,Sweden,Norway, Estonia, Belgium, Australia,Japan, Philippines, USA / New York, Russia / Petersburg and Rostov and Kazakhstan. Among his film works, his collaboration with two internationally acclaimed directors stands out: Ildikó Szabó’s film Chacho Rom (2001) and his last movie The Final Report with Oscar winner István Szabo in 2019. He debuted on the LONDON WEST END with RENT in 2002 in Prince of Wales Theatre. He is the permanent set designer of the Hungarian non-replica productions of ANDREW LLOYD WEBBER’s and CLAUDE MICHEL SCHÖNBERG’s musicals. He was the first set designer on the world, which was appointed to redesign PHANTOM OF THE OPERA (2003) and THE BEAUTIFUL GAME (2005) for their Budapest productions. In 2006, as the set and costume designer of ROMAN POLANSKI’s TANZ DER VAMPIRE introduced in Budapest (2007), Vienna (2009, 2017), Antwerp (2010), Saint-Petersburg (2011) and Moscow (2016) he created a new magical realistic, picturesque visual design for that cult musical. Kentaur was the set and costume designer for the new international musical production HOLLYWOOD DIVA in Saint-Petersburg (2014). In 2016 he designed grandiose sets for the SHREK production at the Budapest Arena. He was the costume designer of MASTER AND MARGARITA in Saint-Petersburg (2014) and Moscow (2015) and for the new non-replica version of MISS SAIGON in Musical Comedy Theatre (Saint Petersburg, 2020). He designed the world premiere of the opera version of MASTER AND MARGARITA in the Hungarian State Opera House (2021) and the costumes for the open-air version of Verdi: ATTILA (Open Air Theater Margaret Island Budapest 2022). He gave a new visual look for the sets and costumes of WE WILL ROCK YOU in Budapest (2017) and at the Szeged Open Air Theatre (one of the biggest open-air stages of Europe), for the costumes of the WWRY UK and Ireland Tour production (2019), the WWRY German Tour production in Germany, Switzerland and Austria (2021) as well as the West End London Coliseum Theatre (producer: Phil McIntyre Entertainments), from June 2023. His most recent work is Tchaikovsky: THE NUTCRACKER at the Estonian National Opera in Tallinn (opened in Dec. 2023) as well as the visual designs of the first-ever “non-replica” MADAME TUSSAUDS opened in 2023’s spring in Budapest. The State of Hungary awarded Kentaur with the prestigious Jászai Mari Award in 2007 and in 2013 he got the Honorable Artist Price for his contributions to theatre art. 2008-2024 he is the Chairman of the Hungarian Stage and Costume Designer Association.
See more information on official website www.kentaur.hu

Facebook site: http://www.facebook.com/kentaur.hu